Вплив активації транскрипційного фактору κB за умов хронічної фторидної інтоксикації на маркерні ферменти поляризації макрофагів слизової оболонки шлунка щурів

Ескіз недоступний

Дата

2020-11-19

Назва журналу

Номер ISSN

Назва тому

Видавець

Національний фармацевтичний університет

Анотація

Макрофаги є однією із найважливіших ланок у кооперації клітин підчас імунної відповіді. Макрофаги можуть перебувати у двох поляризаційних станах: М1 – прозапальна поляризація та М2 – протизапальна поляризація. Маркерним ферментом М1 поляризації є індуцибельна NO-синтаза, для М2 – аргіназа. Вплив екологічних забруднювачів, таких як фториди, на поляризацію макрофагів є суперечливим та недостатньо вивченим. Метою даної роботи було встановити вплив інгібітора активації транскрипційного фактору κB на активність індуцибельної NO-синтази та аргінази у слизовій оболонці шлунка щурів за умов хронічної фторидної інтоксикації. Матеріали та методи. Дослідження проведено на 18 статевозрілих щурах-самцях лінії «Вістар». Тварини були розподілені на 3 групи по 6 тварин у кожній: контрольна, група хронічної фторидної інтоксикації та група інгібіції активації транскрипційного фактору κB. Хронічну фторидну інтоксикацію моделювали шляхом щоденного внутрішньошлункового введення розчину фториду натрію у дозі 10 мг/кг протягом 30 діб. Інгібіцію активації транскрипційного фактору κB проводили на фоні моделювання хронічної фторидної інтоксикації шляхом внутрішньоочеревинного введення розчину аммонію пірролідіндітіокарбамату в дозі 76 мг/кг два рази на тиждень. У 10 % гомогенаті слизової оболонки шлунка щурів досліджували активність індуцибельної NO-синтази та аргінази (Єлінська А.М. 2019). Отримані результати піддавали статистичній обробці із використанням критерію Манна-Уітні. Різницю вважали статистично значущою при p<0,05. Результати. Хронічна фторидна інтоксикація збільшує активність індуцибельної NO-синтази в 1,9 рази та зменшує активність аргінази у 2,0 рази при порівнянні із контрольною групою тварин. Блокада активації транскрипційного фактору κB розчином аммонію пірролідіндітіокарбамату призводить до збільшення активності аргіназ у 1,8 рази та зниження активності індуцибельної NO-синтази в 2,6 рази при порівнянні із групою хронічної фторидної інтоксикації. Таким чином, за умов надлишкового надходження фторидів до організму в слизовій оболонці шлунка переважають макрофаги з поляризацією по М1 фенотипу. При блокаді активації транскрипційного фактору κB поляризація макрофагів слизової оболонки шлунка повертається до такої, що спостерігалась у контрольної групи тварин. Отже, хронічна фторидна інтоксикація призводить до активації транскрипційного фактору κB, який змінює поляризацію макрофагів слизової оболонки шлунка у сторону переважання М1 фенотипу. Причиною активації транскрипційного фактору κB в слизовій оболонці шлунка щурів за умов надлишкового надходження іонів фтору до організму може бути фторид-індуковане посилення продукції активних форм кисню від мітохондрій, яке обумовлене блокадою іонами фтору цитохромів. Висновки. Активація транскрипційного фактору κB в умовах хронічної фторидної інтоксикації призводить до збільшення активності індуцибельної NO-синтази та зниження активності аргіназ у слизовій оболонці шлунка щурів.

Опис

Ключові слова

Бібліографічний опис

Акімов О. Є. Вплив активації транскрипційного фактору κB за умов хронічної фторидної інтоксикації на маркерні ферменти поляризації макрофагів слизової оболонки шлунка щурів / О. Є. Акімов // Механізми розвитку патологічних процесів і хвороб та їхня фармакологічна корекція : зб. матеріалів ІІІ Наук.-практ. inernet-конф. з міжнар. участю, (19 листопада 2020 р.). – Харків, 2020. – С. 44–45.