Please use this identifier to cite or link to this item: http://repository.pdmu.edu.ua/handle/123456789/17248
Title: Роль вчення про типові патологічні процеси в формуванні здоров’язбережувальної компетенції фахівців з фізичної терапії
Authors: Акімов, Олег Євгенович
Левков, Анатолій Анатолійович
Костенко, Віталій Олександрович
Issue Date: 23-Nov-2021
Publisher: Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»
Citation: Акімов О. Є. Роль вчення про типові патологічні процеси в формуванні здоров’язбережувальної компетенції фахівців з фізичної терапії / О. Є. Акімов, А. А. Левков, В. О. Костенко // Фізична реабілітація та здоров’язбережувальні технології: реалії і перспективи : зб. наук. матеріалів VІІ Всеукр. наук.-практ. Інтернет-конф. з міжнар. участю, Полтава, 23 листоп. 2021 р. – Полтава, 2021. – С. 124–125.
Abstract: Патологічна фізіологія вивчає основні закономірності розвитку, перебігу та завершення хвороб. На етапі завершення більшості захворювань відбувається відновлення ушкодженої в процесі перебігу хвороби ділянки. Безумовно, для ефективного загоєння ран та відновлення фізичної працездатності необхідно розуміти закономірності регенераторного процесу, як частини типової реакції організму на ушкодження – запалення. Запалення – це типовий патологічний процес, який розвивається у відповідь на ушкодження тканини (клітини або органу) та спрямований на знищення (при наявності фізичної можливості) ушкоджувального агенту та відновленні органу або тканини. Запалення лежить в основі більшості травматичних ушкоджень. Фахівцю з фізичної терапії та реабілітації слід розуміти, що у запаленні послідовно проходять три основні стадії: альтерація (власне ушкодження), ексудація та проліферація (відновлення тканини). Вплив фахівця з фізичної терапії має бути спрямований на зменшення тривалості альтеративної та ексудативної фаз лише при умові відсутності в ушкодженій ділянці флогогенного агента (бактерій). Зменшення явищ альтерації та ексудації при наявності флогогенного агента в ділянці запалення призведе до хронізації процесу та, у найгіршому випадку, до генерелізації (розповсюдження поза межі первинного вогнища) інфекції. Також варто зазначити, що вплив на проліферативну стадію запалення має бути ретельно дозованим, оскільки посилення регенеративного потенціалу шляхом стимуляції ділення клітин може сприяти розвитку пухлинної трансформації та промоції. Найкращим впливом на проліферативну стадію є створення оптимальних умов для проліферації клітин паренхіми ушкодженого органу та контрольоване зменшення інтенсивності росту стоми ураженої ділянки. Це сприятиме відновленню органу чи тканини без утворення рубців. У підсумку слід зазначити, що розуміння закономірностей перебігу типових патологічних процесів фахівцями з фізичної терапії та реабілітації дає змогу не тільки сформувати здоров’язбережувальну компетенцію, але й вивести володіння нею на якісно новий рівень.
UDC: 796.012.62
URI: http://repository.pdmu.edu.ua/handle/123456789/17248
Appears in Collections:Наукові праці. Кафедра патофізіології

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
Rol_vchenya.pdf185,16 kBAdobe PDFView/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.